0
 Giriş Yap
 Üye Ol
 Karşılaştırma
x
   Ürün Favorilere Eklendi!

1974 yılında Almanya'da bir aile şirketi olarak kurulan Vaude, 40 yılı aşkın bir süredir doğa sporları severlere en çevreci ürünleri sunmaya devam ediyor. Çevre dostu ve sürdürülebilir bir anlayışıyla tasarım ve üretim yapan firma, şu an Dünya Sağlık Örgütü (WWF) ve Bluesign® ile yapmış olduğu ortak çalışmalar sayesinde Avrupa'nın en çevreci outdoor markası olmuştur.
Green Shape
Vaude, çevre dostu ve ekolojik tüm ürünlerini Green Shape ismi altında toplamaktadır. Green Shape logolu ürünlerin üretimi sırasında en az %90 oranında ekolojik ve çevre dostu hammadde kullanılmıştır.
Fairwear Foundation
Dünya tekstil üretiminin büyük çoğunluğunun gerçekleştiği Çin, Vietnam, Hindistan ve Bangladeş gibi ülkelerde tekvaudestil işçilerinin yaşama ve çalışma koşullarını düzeltmek için faaliyet gösteren bağımsız bir kurumdur. Bu kurumun çalışmaları sayesinde, işçi haklarına aykırı şekilde işçi çalıştıran fabrikalar denetim altında tutularak çalışanlara daha ınsancıl ve adil bir yaşam hakkı sağlanmaktadır. Vaude, üretim yaptırdığı tüm atölye ve fabrikalar Fairwear Foundation tarafından bağımsız olarak denetlenmektedir.
Bu etiket, bu ürünün PVC (polivinil klorür) içermediğini gösterir. PVC içerdiği zararlı kimyasal (fitalat) nedeniyle sağlık için oldukça zararlıdır. Bu sebeple Vaude, bu üründe PVC yerine zararlı kimyasal içermeyen PU (poliüretan) kullanmaktadır.
Ceplex Active
Oldukça dayanıklı, nefes alabilir ve su geçirmez bir membrandır. 10.000 mm su geçirmezliğe sahiptir ve aynı zamanda nefes alabilir özelliktedir. Ceplex, Vaude'nin kendi üretimi olan bir membran çeşididir. Ceplex Active, Ceplex Advanced ve Ceplex Pro olmak üzere farklı su geçirmezlik ve nefes alabilirlik standardına sahip 3 farklı versiyonu bulunmaktadır. Her versiyon kullanıcaların farklı ihtiyaçlarına cevap vermesi için tasarlanmıştır.
Ceplex Advanced
15.000 mm su geçirmezliği bulunan, rüzgar geçirmez ve yüksek nefes alabilirliğe sahip bir membrandır. Yaz dağcılık ve trekking faaliyetleri için ideal özelliklere sahiptir. Ceplex, Vaude'nin kendi üretimi olan bir membran çeşididir. Ceplex Active, Ceplex Advanced ve Ceplex Pro olmak üzere farklı su geçirmezlik ve nefes alabilirlik standardına sahip 3 farklı versiyonu bulunmaktadır. Her versiyon kullanıcaların farklı ihtiyaçlarına cevap vermesi için tasarlanmıştır.
Ceplex Pro
Vaude'nin Ceplex serisinin en yüksek su geçirmezlik ve nefes alabilirlik standartına sahip membranıdır. 20.000 mm su geçirmezliğe ve çok yüksek miktarda nefes alabilirliğe sahiptir. Ceplex Pro, Vaude'nin dağcılık serisindeki tüm teknik ceketlerde kullanılmaktadır. Ceplex, Vaude'nin kendi üretimi olan bir membran çeşididir. Ceplex Active, Ceplex Advanced ve Ceplex Pro olmak üzere farklı su geçirmezlik ve nefes alabilirlik standardına sahip 3 farklı versiyonu bulunmaktadır. Her versiyon kullanıcaların farklı ihtiyaçlarına cevap vermesi için tasarlanmıştır.
SympaTex
SympaTex, dünyanın önde gelen membran üreticilerinden biridir. %100 su geçirmez, nefes alabilir ve rüzgar geçirmezdir. Bu sayede en zorlu doğa koşullarında dahi kuru ve sıcak kalabilmenizi garanti eder. 45.000 mm'lik su geçirmezliğe, 35.000 gr/m2 nefes alabilirliğe sahiptir. Bluesign seertifikası mevcuttur ve polieter-esterden üretilmiştir. Bu sayede hem cildinize hem doğaya zarar vermez.
WINDPROOF 80
Vaude'nin yüksek rüzgar geçirmezliğe sahip membranıdır. Özel dokuma teknolojisi sayesinde rüzgarın %80'ini engeller. Bu sayede de özellikle ılık havalarda yapılan faaliyetler sırasında terin kolayca dışarı atılmasını ve vucüdun aşırı ısınması engellenmiş olur.
WINDPROOF 100
%100 rüzgar geçirmez dokuması sayesinde kuru ancak rüzgarlı havalarda yapacağınız tüm faaliyetlerde kullanabileceğiniz bir membrandır. Vaude'nin tüm kış softshell ürünlerinde Windproof 100 membran kullanılmaktadır.
WINDPROOF PRO
Windproof 80 ve windproof 100 kumaşların kombinasyonun oluşan Windproof Pro, dağcılık ve tırmanış gibi yüksek efor sarfedilen faaliyetler sırasında vücudun rüzgardan korunmasını sağlar. Winproof Pro ürünlerde, göğüs ve böbrek gibi rüzgardan ve soğuktan korunması gereken bölgeler windproof 100 kumaş ile koruma altına alınırken, koltuk altı gibi terin yoğun oluştuğu bölgelerde terin kolayca dışarı atılabilmesi için windproof 80 kumaş kullanılır. Böylece en yoğun faaliyetlerde dahi vücudun kuru ve sıcak kalması sağlanır.
Sensofiber
Sensofiber vücut sıcaklığını geri yansıtır. Islakken sıcak tutar ve çabuk kurur.
Thermal Collar
Termal Yaka
UPF 25
İyi derecede UV koruması sağlar. UV ışınlarının %96'sını engeller.
UPF 40
UV ışınlarının %98'ini engeller.
UPF 50+
UV ışınlarının %98'den fazlasını engelleyerek zararlı ışınların derinize ulaşmasını engeller.
Baffles
Tüm uyku tulumlarımız, uyku tulumu dolgusunu, aşağı kaymayı engelleyen ayrı bölmeleri dağıtan bir oda yapısı ile yapılır. En basit yapı H-chamber inşaatıdır.
Compression Packsack
Klasik uyku tulumu şekli. Mumya kesimi konik şekliyle tanınır: uyku tulumu ayaklara doğru daralır. Vücudu kucaklama şekli, daha iyi termal verim için ısınması gereken hava miktarını en aza indirir. Kesim, diğer şekillerde olduğundan daha az malzemenin kullanıldığı anlamına gelir. Bu, uyku tulumunu benzer bir termal performansa göre daha hafif hale getirir ve daha küçük boyutlarda paketlenebilir.
Tergolight
Çantanın sırta tam oturması için çantanın bedeni ayarlanabilecek ve sırta tam oturacak ergonomik ayarları sağlayabilen sırts sistemidir.
Tergolight Comfort
Tergolight sistemine ek olarak bu sisteme süspansiyon da eklenerek çantanın sırtınızda aşağı yukarı hareketleri emilerek çantanın sırt sistemi maksimum komfora ulaşması sağlanmıştır.
2 Way Zip
İki yönlü fermuar
Anti Odor
Kumaşa uygulanan antimikrobiyal kaplama sayesinde kötü kokuların oluşumu engellenir. Vaude, yalnızca kullanıcı sağlığı ile dost malzemeler kullanmaktadır.
Biobased TPU
%50 ye yakın oranı yeniden yetişen geri dönüştürülmüş organik materyallerden elde edilmiştir. Aşınmaya dayanıklı ve hafiftir. Fosik yakıtların kullanılmasını minimuma indirir Green Shape kriterlerine uygundur.
Barefootfit
Ayakkabı çıplak ayakla yürüyormuş etkisi oluşturur ve ayağın iskelet sisteminin daha rahat hareket etmesi sağlanır.
3D Footbox
BPA free
Plastikler işlenirken yumuşaması için kullanılan kanserojen olan BPA içermez.
Certified Leather
Almanya'da üretilen ve sürdürülebilir yollarla elde edilen yüksek standartlı deriden imal edilmiştir. Üretimi sırasında kirlilik minimum seviyededir.
Ceplex Green
%25i yenilenebilir materyallerden imal edilmiştir ve yüksek nefes alabilirliğe sahiptir, rüzgar geçirmez ve minimum su geçirmezliği 15.000 mm'dir.
Crampons
krampon uyumludur tam taban ve iki ucunda krampon uyumlu çentikler mevcuttur.
Down
Vaude ulaşılabilir en kaliteli kaz tüyünü kullanır. Uyku tulumlarında kullandığımız kaz tüyleri Polonya'dan ithal edilir. İçerisindeki dolgunun oranları IDBF standartlarına göre ölçülür. Dolgu oranı arttıkça ısı yalıtımı artar.
Down Filling 70/30
Yüksek kaliteli ve dayanıklı gri kaz tüyünden IDPR standartlarında 500+ fill power ile üretilmiştir.
Down Filling 80/20
Yüksek kaliteli ve dayanıklı gri kaz tüyünden IDPR standartlarında 650+ fill power ile üretilmiştir.
Down Filling 95/5
En kaliteli materyalden üretilen kaz tüyü dolgusu optimum izolasyon ve minimum ağırlığı garanti eder. IDPR standartlarında 850+ fill power ile üretilmiştir.
EcopaXX
Petrol artıklarından elde edilen biyolojik bazlı plastik materyalden üretilmiştir.
EMP Hike
Ergonomik Hareket Paneli hafif ve ergonomik olarak tasarlanmştır. Tasarımı sayesinde ileri hareket ederken sırttaki çantanın stabil durmasını sağlar.
Eurodown
Tamamen Avrupa menşei'li Polonya üretimli ve canlı yolum yapılmadan elde edilen kaz tüyünden imal edilmiştir.
Flow
Dış kısmın desteklenmesi ile ayağın stabilizasyonu ve desteklenmesi sağlanır.
Fillpower 500-1000
Dolgu IDFB Standartlarında üretilmiş, dolgu yükseltildiğinde yalıtım da artar.
Flex Waistband
Esnek bel kısmı ile hem bedeninize tam oturur hem de konfor sağlar. Kırışıklığı engelleyen yapıdadır.
Groving Function
Groving Function yaşı küçük bireyler için uzama özelliğine sahiptir. ve 3.5 cm uzar.
Hood Drawcord
Uyku Tulumunun yüz kısmında soğuk havanın içeri girmemesi için sıkıştırma ipidir.
Anatomic Hood
Uyku Tulumunun yüz kısmında soğuk havanın içeri girmemesi için sıkıştırma ipidir.
Inner Pocket
Uyku Tulumununda iç cep bulunur.
Length Adjustment
Yaşı küçük bireyler için uzama özelliğine sahip uyku tulumudur.
Ortholite
OrthoLite ® iç taban yastığı, Ortholite ® köpük ve EVA malzemenin birleştirilmesi ile üretilmiş, ayak sağlığına, serinletme, kuru tutma, hijyen, darbe emme ve konfor gibi önemli katkılar sağlamıştır. Ortholite ® iç taban, ayak kokusu ve mantar oluşumuna engel olur ve zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak bu özelliklerini kaybetmez, Ortholite ® aynı zamanda çevre dostudur, geri dönüştürülebilir.
Organic Cotton
Bu ürünün üretiminde çevre dostu ve sağlıklı sertifikalı organik pamuk kullanılmıştır.
OrgaNICE
Çantanızın içerisndeki eşyaları organize edebilmek için takılıp çıkarılabilir bir düzenleyici bulunmaktadır.
PA Recycling
Vaude, bu ürünün üretiminde geri dönüşümlü materyal (Pet şişe vb.) kullanmıştır. Bu sayede %50'ye varan enerji ve CO2 emisyonu tasarrufu sağlanmıştır. Çantanın modeline ve büyüklüğüne göre değişen oranlarda Pet şişe geri dönüşümden elde edilen Pet lifleri ile örülmüş kumaş ile imal edilir. Bu kumaşın %55'i Pet şişeden elde edilmiştir.
Performance Stretch
Performance Stretch materyalden üretilmiş giysiler 4 yöne esnediği halde formunu kaybetmez. İçerisindeki Spandex veya liflerin örülme şeklinden kaynaklı bir esnekliği bulunan bu materyal hareket kolaylığı sağlar. Cilde rahatsızlık vermediği gibi dış kısmı aşınmaya dayanıklıdır. Ciltteki nemi alır dışarı iletir.
Pertex Quantum
M2'si 30 Gram olacak kadar hafif, çok dayanıklı olduğu kadar aynı zamanda yumuşak bu materyal kaz tüyünün dışarı kaçmasını engeller. İnanılmaz bir Güç/Ağırlık oranına sahiptir.
Pertex Classic Eco
Çok hafif, çok dayanıklı olduğu kadar aynı zamanda yumuşak bu materyal kaz tüyünün dışarı kaçmasını engeller. İnanılmaz bir Güç/Ağırlık oranına sahiptir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır.
Pontetorto Technostretch
Yüksek teknolojiyle likra malzemeden üretilmiş esnek polar.
Renewable Materials
Vaude, bu üründe bitkisel veya hayvansal kaynaklı hammadde kullanmıştır. Bu sayede petrol kaynaklı hammadde üretimi azaltılmıştır.
RDS
RDS ile, VAUDE ürünlerimizde kullanılan tüylerin veya tüylerin sadece hayvan refahı standartlarına uygun olarak işlenmiş kazlar, ördekler veya diğer su kuşlarından gelmesini sağlar. Canlı koparma ve kaz ciğeri üretimi gibi uygulamalar açıkça hariç tutulur. RDS, bağımsız bir Tekstil Borsası kuruluşundan tüm tedarik zinciri boyunca aşağı ve tüylerin kusursuz bir şekilde izlenmesini sağlayan bir sertifikadır.
Raincover
Yağmurluk mevcuttur.
Recycled Compond
Vaude, bu ürünün üretiminde geri dönüşümlü materyal (Pet şişe vb.) kullanmıştır. Bu sayede %50'ye varan enerji ve CO2 emisyonu tasarrufu sağlanmıştır. Çantanın modeline ve büyüklüğüne göre değişen oranlarda Pet şişe geri dönüşümden elde edilen Pet lifleri ile örülmüş kumaş ile imal edilir. Bu kumaşın %55'i Pet şişeden elde edilmiştir.
Refresher
Hidrasyon sistemleri ile uyumludur.
Reversible
Çift Yönlü olarak kullanılabilir.
Synergy Mold Light
Synergy Mold Light süspansiyon sistemi.
Vent Tex
Ven Tex süspansiyon sistemidir.
Vent Tex Ultralight
Vent Tex'n hafif versiyonu olan sırt sistemidir.
Vent Tex Hike
Yürüyüşler için yapılmış Vent Tex sistemidir.
Vibram
Çamurlu yollar, taşlar ve asfalt, ayakkabı tabanlarını zorlayan yüzeylerdir. Vibram, her türlü arazi koşulunda bu aşınma ve yıpranmayı en aza indirmeye yardımcı olmak için tasarlanmış bir ayakkabı tabanıdır.Outdoor Ayakkabılarının büyük bölümünde bu dayanıklı ve kaymaz Vibram taban bulunur.
Wool
Yünden imal edilmiştir.
360 visibility
Üzerindeki reflektörlerle her açıdan görülmeyi sağlar.
Geodesic Tent
Tasarımı dolayısıyla hızlı rüzgarlara ve kar yağışına rağmen ayakta durabilir; poller birleştiği yerde üçgen oluşturularak dayanıklılık sağlar.
Dome Tent
Her amaç için kullanılabilen dome tasarımı, kurulumu aşırı kolaydır. Yüzey alanı ve iç hacim tasarımı dolayısıyla optimumdur.
Tunnel Tent
Trekking turları için tasarlanmış ideal tasarımlı çadır. Geniş depolama alanı sayesinde ve kolay kurulum sayesinde uzun süreli aktiviteleriniz için idealdir.
Special Construction
Maksimum kullanım alanı sağlayan dom tipi tasarımı sayesinde daha fazla uyku alanı sağlanırken aynı zamanda da ağırlık tasarruf sağlanır.
Ridge Tunnel
Hem stabil hem geniş alanlı olması hibrit yapısından kaynaklıdır. Üst taraftaki iskeleti sayesinde hem kar hem de rüzgar dayanımı yüksektir.
Tripod Tent
Öne eğilmiş dome tasarımı sayesinde hem iç alandan hem de ağırlıktan tasarruf sağlar. Dış alanda kapladığı alan dar olsa da içi bir hayli geniştir.
Mark Costruction
Dış tente gergi ipleri içeriden ayarlanabilir özelliktedir. Bu sayede ani firtına ve tipi gibi durumlarda dışarıya çıkmaya gerek kalmadan çadır stabil hale getirilebilir. Ayarlı bir şekilde bırakıldığında kurulumu hem çok kolaydır yapısı gereği çok stabildir.
4-way zip
Çift taraflı iki yöne de açılabilen fermuar.
Both Sides Siliconized
Çift taraflı ve 3 katmanlı silikon kaplamaya sahiptir. Bu kaplama sayesinde dış katman; su kaydırıcılık, UV ışınlarına karşı koruma ve yırtılmaya karşı direnç kazanır.
Control Air
Havalandırma penceleri çadır içerisinden açılıp kapatılabilir.
Colour Coded
Kurulumu farklı çadırlarda kurulumu kolaylaştırmak için poller renk ile kodlanmıştır.
DAC
Yenilikçi DAC firması tarafından imal edilmiş alüminyum pollerdir.
Innertent Mapping
En uygun mikroilkimlendirmeyi sağlamak için farklı materyallerden üretilmiştir. 30D Ripstop kumaş dayanıklılık ve iskelet sağlarken, ince örülmüş mesh kumaş içerideki buharı dışarı hızlı bir şekilde aktarır.
Lightmapping
Çadırın içinde en ideal uyku koşullarını yakalamak için, dış tente koyu renkli, iç tente ise yaşanabilir alanlar için açk renklidir.
Pole Pocket
Pol girişlerinde özel tasarlanmış cepleri mevcuttur. Böylece ayara gerek kalmadan poller tam gerginliğe ulaşmış olur.
Siliconized Bonding
Bağlantı noktalarının tamamı silikonla kaplanmıştır. Böylece su direnci arttırıldığı gibi yırtıkların oluşmasını engelleyen bir teknik kumaş elde edilmiştir.
Stormcord Collector
Fırtınaya dayanıklı gergi ipleri ile çadırın rüzgar dayanımı artar.
Zipper Seam Seal
Su geçirmez, kaynak bantlı fermuar.
Ventilation Hood
Yağmur korumalı havalandırmaya sahiptir. Çift taraflı fermuar ile içeriden ve dışarıdan kolayca ayarlanabilir.
Vaude ürünlerinde, sağlığa ve çevreye zararlı zehirli kimyasallar içeren Florocarbon (PFC) içermediğini garanti eder. Çoğu outdoor firmalarında ürünlere su geçirmezlik katmak için kullanılan Florocarbonlu bileşikler, çevreye olduğu kadar insan sağlığını da olumsuz etkilemektedir.
Vaude, bu ürünün üretiminde geri dönüşümlü materyal (Pet şişe vb.) kullanmıştır. Bu sayede %50'ye varan enerji ve CO2 emisyonu tasarrufu sağlanmıştır. Çantanın modeline ve büyüklüğüne göre değişen oranlarda Pet şişe geri dönüşümden elde edilen Pet lifleri ile örülmüş kumaş ile imal edilir. Bu kumaşın %55'i Pet şişeden elde edilmiştir.
90/10 Kaz tüyü dolgusu optimum izolasyon ve minimum ağırlığı garanti eder.
Ultralight logosunu gördüğünüz her ürün Vaude'nin  minimal ağırlık için en hafif materyalleri en önemli özellikler ile birleştirmiş olduğunu gösterir.
Bu simge, bu ürünün diğer 3in1 ürünlerle uyumlu fermuara olduğunu belirtir.
Polartec Alpha ® sentetik izolasyonda en son teknoloji. Hafiflik, yalıtım, nefes alabilirlik ve yumuşaklığı bir arada sağlayabilen tek üründür.
Yüksek aşınma ve yırtılma dayanımına sahip Cordura® kumaştan imal edilmiştir. Cordura kumaş; polyesterden 3 kat, pamuk kumaştan ise 10 kat daha fazla dayanıma sahiptir.
Standart kesim.
Dar kesim.
Bu ürünün üretiminde çevre dostu ve sağlıklı sertifikalı organik pamuk kullanılmıştır.
F.L.A.S.H Omuz Askısı Ayarı: Tamamen ayarlanabilir omuz perlonları içerisindeki entegre sistem sayesinde her sırta ve omuza ideal hale getirilebilir. aeroflex sırt sistemi ile entegre çalışabilir.
Muscle Flex Süspansiyon Sistemi
Aeroflex: Çerçevenin çift taraflı olması sayesinde süspansiyon vazifesi görür. Sırt uzunluğu çantayı takana göre ayarlanabilir, yük dağılımını eşitler. Alüminyum çerçeve ile sırt havalandırması sağlar.
İki adet hafif entegre aliminyum çubuktan oluşur. içindeki çubuklar yapılacak aktiviteye göre ayarlanabilir.
Ayarlanabilir Uzunluk
Tencel® ağaçtan elde edilen doğal selülozdan imal edilen bir kumaş türüdür. Kıyafetlere eklendiğinde ipeksi bir yumuşaklık katar. Teri hızlı bir şekilde dışarı ve kötü koku oluşumunu önler.
Supplex®, pamuğun rahatlığı ile çabuk kuruyan polyester kumaşın birleşimi yeni nesil bir kumaştır. Esnek olmasının yanısıra nefes alabilir ve teri hızlıca dışarıya atar.
Supplex® ipliğinde en çok önem teşkil eden tuşedir – bu tuşe pamuksu olup yumuşaktır. Yüksek teknoloji ürünü bir kumaşın avantajlarını ve pamuğun doğal güzelliğini taşır. Supplex, iç giyim, çorap, mayo, aktif giyim/spor ve dış giyim alanlarındaki artan kalite talebine cevap vermektedir.
Supplex® UPF kumaşı SPF 40'ın UV korumasını ve üstünü kumaş konstrüksyonuna bağlı olarak sağlar.

Vaude Çadır Teknolojileri


Maksimum kullanım alanı sağlayan dom tipi tasarımı sayesinde daha fazla uyku alanı sağlanırken aynı zamanda da ağırlık tasarruf sağlanır.
Çadırın dış katmanındaki tüm dikiş alanları silikonize kaynak bant ile kapatılarak su geçirmezlik sağlanmıştır.
Havalandırma penceleri çadır içerisinden açılıp kapatılabilir.
Dış tente gergi ipleri içeriden ayarlanabilir özelliktedir. Bu sayede ani firtına ve tipi gibi durumlarda dışarıya çıkmaya gerek kalmadan çadır stabil hale getirilebilir.
Çift taraflı ve 3 katmanlı silikon kaplamaya sahiptir. Bu kaplama sayesinde dış katman;İ su kaydırıcılık, UV ışınlarına karşı koruma ve yırtılmaya karşı direnç kazanır.
HT polyester ripstop dokuması sayesinde, dış katmanın esneyerek iç katmana çadır içerisinde oluşan nemi aktarması engellenir. Bu sayede çadır içi kuru ve havadar kalır.
Powerframe Construction: Powerframe tasarımı, çadırın rüzgar dayanımını arttırdığı
gibi, çadırın kullanım alanını hafiflikten ödün vermeden maksimize etmektedir.
Yağmur korumalı havalandırmaya sahiptir. Çift taraflı fermuar ile içeriden ve dışarıdan kolayca ayarlanabilir.
Fırtınaya dayanıklı gergi ipleri ile çadırın rüzgar dayanımı artar.
Su geçirmez, kaynak bantlı fermuar.
Pollerin uçlarında bulunan germe kolu sayesinde poller tek taraftan kolayca gerginleştirebilir. Bu işlem hem çadır kurulumunu kolaylaştırır hem de çadırın rüzgar dayanımını arttırır.
VAUDE eldivenleri sıcaklık ikonuna sahiptir. Bu derece, ürünün genel termal verimliliğini ölçmenize yardımcı olur ve koleksiyondaki diğer eldiven ve eldivenlerle karşılaştırır. Simgeler sadece yaklaşık değerlerdir. Soğuğa karşı gerçek duyarlılık gerek hava koşulları, aktivite ve fizyoloji gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.